Mechanizmy


Citizen-Miyota 2035

Podstawowy model mechanizmu stosowany w zegarkach kwarcowych. Wyposażony w 3 wskazówki (godzinowa, minutowa, sekundnik), zasilany baterią "377" ("626"). Powodem jego niesłabnącej populartności jest niezawodność, z której słyną wszystkie japońskie produkty. Marka CITIZEN - producent - od lat jest liderem w dziedzinie kwarcowych napedów do zegarków.

Citizen-Miyota 2115

Podobnie jak model 2035 jest to mechanizm trójwskazówkowy (godzinowa, minutowa, sekundnik) dodatkowo wyposażony w datownik. CITIZEN znany z najwyższej jakości wykonania swoich produktów gwarantuje niezawodność i dokładność chodu.

Citizen-Miyota 2353

Ten model mechanizmu CITIZENa jest wariacją modelu 2115. Jedynym co je różni to kształt datownika - zastosowano tutaj nietypowy, skośny, idealnie wpasowywujący się w sportowe i designerskie modele zegarków. Jakość wykonania pozostaje na tym samym wysokim poziomie.

Citizen-Miyota OS20

Miyota z serii OS Chrono w rozmiarze 13 1/2''' (30,80 mm). Mechanizm obsługujący trzy wskazówki - godzinowa, minutowa i sekundnik oraz chronograf z dwoma tarczami, odmierzający sekundy oraz minuty. Dodatkowa tarcza pokazuje zegar 24-godzinny. Zegarki z tym napedem mają również kalendarz pokazujący dzień miesiąca.

SEIKO PC32

Jeden z podstawowych mechanizmów japońskiej marki SEIKO. Trzy wskazówki - godzinowa, minutowa, sekundnik oraz datownik na godzinie trzeciej.

SEIKO VJ22

Mechanizm charakteryzujący się niewielką grubością - zaledwie 2,71 mm, co pozwala na stosowanie go wszędzie tam gdzie standardowe rozmiary napędów są zbyt duże. Zegarki z tym układem posiadają datownik na godzinie trzeciej oraz trzy wskazówki.

SEIKO VJ52

Niezawodny, kwarcowy mechanizm znanej japońskiej marki SEIKO. Model z trzema wskazówkami (godzinowa, minutowa, sekundnik) oraz pojedynczym datownikiem (dzień miesiąca).

EIKO VD53

Produkowany przez Seiko, składany w Japonii mechanizm z trzema wskazówkami, datownikiem (dzień miesiąca) oraz chronografem. Stoper odmierza minuty oraz sekundy dodatkowo wyposażony w zegar 24-godzinny.

SEIKO VX12

Seiko VX12 to prosty i niezawodny mechanizm produkowany w Japoni. Modół ten obługuje trzy wskazówki - godzinową, minutową oraz sekundnik oraz pojedyńczy datownik wskazujący dzień miesiąca. Napęd o zmiejszonej grubości przystosowany do cieńszych zegarków.

Citizen-Miyota 9T22 lub 9T33

Klasyczne mechanizmy bez datownika oraz dodatkowych funkcji, cechujące się wyjątkowo płaską konstrukcją. Dzieki swej wyjątkowo małej grubości idealnie nadają się do stosowania w cieńkich zegarkach. Model 9T22 obsługuje dwie wskazówki - godzinową oraz minutową natomiast model 9T33 dodatkowo może mieć sekundnik.

Citizen-Miyota 6P09

Układ o średnicy 23,3 mm (10 1/2''') wyposażony w rozbudowany datownik w postaci dodatkowych czterech tarcz. Górna wskazuje dzień miesiąca, dolna zegar 24-godzinny, prawa miesiąc, lewa dzień tygodnia. Standardowo zasilany baterią "621" lub zamiennikiem.

Citizen-Miyota 6P27

Model mechanizmu pochodzący z serii 6P. Zegarki z tym napędem oprócz podstawowych trzech wskazówek mają dodatkowo trzy tarcze wskazujące dzień tygodnia, dzień miesiąca oraz zegar 24-godzinny.

Citizen-Miyota GP00

Trójwskazówkowy napęd do zegarków zasilany baterią "920" lub zamiennikiem. Model wyposarzony w zegar 24-godzinny w postaci retrogradu czyli wskzaówki, która nie zatacza pełnego kręgu ale po dotarciu do godziny 24 przeskakuje automatycznie na początek skali.

Citizen-Miyota GM10 oraz GL20

Mechanizm Citizena z kolekcji SLIM G przeznaczony do zegarków, których wymiary wykluczają zastosowanie napędu o standardowych rozmiarach. Grubość tego modelu to zaledwie 2,71 mm a pomimo to obsługuje trzy wksazówki - godzinową, minutową oraz sekundnik.

RONDA (szwajcarski) 583

Mechanizm szwajcarskiej firmy Ronda. Model 583 zaopatrzony jest w 3 wskazówki (godzinowa, minutowa, sekundowa) oraz pojedynczy kalendarz (dzień miesiąca). Szwajcarski mechanizm to przede wszystkim legendarna precyzja i niezawodność.

Seiko Epson - VX9N

Japoński mechanizm Epsona z linii Multi-Function posiada rozbudowany kalendarz w postaci trzech "oczek" na tarczy - dzień tygodnia, dzień miesiąca oraz zegar 24H. Do obsługi kalendarza służą dwa przyciski.

Seiko Epson - VX3J

Przedstawiciel serii Multi-Function ze stajni Seiko Epson. Mechanizm wyposażony jest w rozbudowany kalendarz widoczny na tarczy postaci trzech "oczek" przedstawiających dzień tygodnia, dzień miesiąca oraz zegar 24H.

Seiko LCD

Mechanizm z wyświetlaczem LCD, który oferuje wiele różnych dodatkowych funkcji. Są to: podświetlenie, stoper, data z dniem tygodnia, alarm/budzenie, format godziny 12 lub 24.

Materiały


Alloy

Jest to stop metali, którego głónym składnikiem jest mosiądz. Jego główne cechy to mała waga i stosunkowo duża wytrzymałość. Producent zapewnia, że w składzie używanego do produkcji zegarków Timemaster alloyu nie ma niklu ani innych pierwiastków szkodliwych dla zdrowia. Obudowy zegarkowe wykonywane z tego materiału pokrywa się metodą jonową cienkimi warstwami kolorystycznymi dzięki temu produkty mogą występować w różnych wersjach kolotystycznych, najpopularniejsze to złota - IPG (Ion Plating Gold), srebrna - IPS (Ion Plating Silver), czarna - IPB(Ion Plating Black) a w ostatnim czasie również inne kolory jak niebieski, brązowy itp.

Brass

Brass (mosiądz) jest to materiał charakteryzujący się duża wytrzymałościa oraz jest odporny na korozję i czynniki atmosferyczne. Koperty z brassu są nieznacznie cięższe niż te najpopularniejsze wykonywane z alloyu i posiadają lepsze właściwości ze względu na wiekszą ilość mosiądzu w stopie. Powłoki tych obudów pokrywane są tymi samymi metodami i dają równie dobre efekty praktycznie jak i wizualne.

Plastik

Zegarki dziecięce wykonywane są z plastiku aby miały jak najmniejszą wagę i przez to nie były uciążliwe w użytkowaniu. Materiał ten jest wolny od pierwiastków szkodliwych i pozwala na uzyskanie pełnej gamy kolorów.

Skóra naturalna

Pasek wykonany ze skóry naturalnej pochodzenia zwierzęcego, który zapewni trwałość i maksymalny komfort użytkowania.

Skóra ekologiczna

Jest to imitacja skóry naturalnej wykonania z materiałów syntetycznych. Pasek wykonany z tego materiału jest ekologiczny i wygodny.

Guma

Paski wykonane z gumy na bazie kauczuku są ciekawą alternatywą do pasków ze skóry. Można je bez problemu czyścić wodą i mają dłuższą żywotność niż ich skórzane odpowiedniki.

Stal nierdzewna

Metariał ten wykorzystuje się do produkcji wielu cześci w zegarku. Przeważnie wykorzystywana jest wysokiej jakości stal (numer stopu 316). Obudowa zegarka wykonana z tego materiału cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na zarysowania. Wykonanie koperty ze stali pozwala na uzyskanie lepszego szlifu końcowego - stalowe koperty to produkty z najwyższej półki. Wieczko, czyli dolna część zegarka stykająca się z ciałem, wykonana ze stali nierdzewnej nawet jeśli obudowa zegarka zrobiona jest z innego materiału dzieki czemu produkt nie powoduje uczuleń. Stal nierdzewną stosuje się również do wykonywania bransolet, składają się one z ogniw dzięki czemu bez problemu można dopasować do każdej ręki.

Plecionka metalowa

Bransoleta to bardzo modna plecionka metalowa. Składa się z cieniutkich metalowych "nitek" gęsto ze sobą splecionych. Dopasowanie długości następuje poprzez przesunięcie zamka.

Klasy wodoszczelności


WR

Water Resist oznacza że zegarek odporny jesy na niewielkie zachlapania czyli jest bryzgoszczelny. Ta klasa wodoszczelności oznacza że produkt nie powinien mieć problemów podczas deszczu, mycia naczyń (bez zanurzania w całości), mycia samochodu. W zegarku WR nie wolno pływać ani zamaczać w całości.

5 ATM

Klasa wodoszcelności oznaczana jako pięć atmosfer oznacza, że produkt można zamoczyć, ale nie powinno się z nim pływać i nurkować.

10 ATM

Wodoszczelność do 10 atmosfer w praktyce oznacza, że produkt powinien poradzić sobie w każdych warunkach poza ektremalnymi. Można w nim pływać i nurkować. Wodoszczelność jest zapewnania jednak tylko przy spełnianiu kilku warunków: koronka zegarka musi być dokładnie zakręcona (jeśli jest ma taką możliwość), podczas zanurzenia zegarka absolutnie nie można używać przycisków, nie można zamaczać zegarka uprzednio mocno zagrzenego np przez słońce.